Usługi

Profilaktyka

Przypisywane Hipokratesowi przysłowie „lepiej zapobiegać niż leczyć” mimo upływu czasu jest wciąż aktualne. W Vet Centrum stawiamy na profilaktykę, rozumianą jako zabezpieczenie od chorób zakaźnych, ekto i endopasożytów, jednak należy pamiętać, że profilaktyka to również monitorowanie stanu zdrowia zwierząt. Badania okresowe umożliwiają wczesne wykrycie chorób, co z kolei zwiększa szansę na skuteczną ich terapię.

Do Vet Centrum trafiają psy i koty w różnym wieku, niejednokrotnie nie odrobaczone, dlatego program szczepień jest zawsze ustalany INDYWIDUALNIE. Używamy szczepionek różnych wiodących firm, dostosowanych do potrzeb naszych pacjentów, w tym również szczepionek donosowych, przeciwgrzybiczych oraz preparatów monowalentnych (od wybranych jednostek chorobowych).

  • psów
    Pierwsze szczepienie (szczepionka typu puppy przeciwko parwowirozie i nosówce) powinno odbyć się już w 6 tygodniu życia szczenięcia. Musi być ono poprzedzone prawidłowo wykonanym odrobaczeniem. W tym okresie szczenię nie jest już chronione przez przeciwciała matczyne, a jego układ immunologiczny jest gotowy na „naukę” chorób, by w razie kontaktu, móc się im skutecznie przeciwstawić. Kolejne szczepienia powinny być wykonane w 9 i po ukończonym 12 tygodniu życia – szczepionkami „przypominającymi” i chroniącymi przed większością chorób zakaźnych jak: Choroba Rubartha (WZW), kaszel kenelowy, parainfluenza.

W wieku dorosłym, szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym, zazwyczaj odbywa się co 2 lata.

Uwaga! Według obowiązujących w Polsce przepisów prawnych (Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt) wszystkie psy powinny być zaszczepione przeciwko wściekliźnie, między 3 a 4 miesiącem życia. Jest to szczepienie obowiązkowe w naszym kraju, powtarzane raz do roku.

  • kotów
    Pierwsze szczepienie kota powinno odbyć się w 9 tygodniu życia, przypominające po ukończonym 12 tygodniu życia. Podstawowymi chorobami przeciwko którym szczepi się kota są: herpeswiroza, kaliciwiroza oraz panleukopenia. Szczepienie u dorosłych kotów powtarzamy raz do roku, niezależnie czy mamy kota domowego czy tzw. wychodzącego.
    Dla kotów wychodzących zalecamy dodatkowe szczepienia przeciwko kociej białaczce, wysoce śmiertelnej chorobie, której głównym rezerwuarem są wolnożyjące, bezpańskie koty. Z uwagi na częste bezobjawowe nosicielstwo wirusa białaczki szczepienie jest poprzedzone specjalnym testem wykluczającym obecność w organizmie kota wirusa FeLV.
    Mimo iż w naszym kraju nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie, warto zabezpieczyć przed nią koty spędzające czas poza domem. W tym celu używamy zarówno szczepionek produkowanych dla różnych gatunków zwierząt jak i specjalnych szczepionek dedykowanych wyłącznie kotom.
  •  pasożyty wewnętrzne
    Pierwsze odrobaczenie szczenięcia należy przeprowadzić w 4 tygodniu życia, a kocięcia w 7 tygodniu życia, gdyż większość z nich zaraża się pasożytami od mamy w trakcie ciąży. Bardzo ważne jest powtórzenie odrobaczania po 2 tygodniach, przed pierwszym szczepieniem.

U dorosłych zwierząt profilaktyka przeciwpasożytnicza powinna być wykonywana raz na kwartał, czyli co 3 miesiące!

W Vet Centrum dostępne są zarówno preparaty odrobaczające w formie past, tabletek, jak i zakraplaczy naskórnych – indywidualnie dobieranych do wieku oraz preferencji właścicieli. W przypadku występowania objawów wskazujących na zarażenie pasożytami, wskazane jest wykonanie badań parazytologicznych kału, w kierunku obecności jaj i ustalenie odpowiedniego leczenia.

  • pasożyty zewnętrzne
    Jeśli mówimy o pasożytach zewnętrznych, głównie mamy na myśli pchły i kleszcze. Są to najpopularniejsi przedstawiciele stawonogów, którzy są nosicielami wielu niebezpiecznych chorób.
    Pchły – te małe stworzenia powodują bolesne ukąszenia, świąd, a także mogą wywoływać APZS, czyli alergiczne pchle zapalenie skóry. Bez odpowiedniej ochrony, zwierzęta mogą bardzo łatwo zarażać się przez kontakt bezpośredni z innymi zwierzakami lub przez przebywanie w miejscu gdzie występują pasożyty.
    Kleszcze – należą do roztoczy, które do cyklu rozwojowego potrzebuję krwi kręgowców. Występują w lasach, parkach, ogrodach i na łąkach. Najbardziej aktywne są na przełomie marca i kwietnia oraz września i października lecz przy łagodnej zimie, mogą występować cały rok. Kleszcze są nosicielami groźnych chorób zarówno dla zwierząt jak i ludzi. Najbardziej niebezpiecznymi chorobami dla zwierząt, przenoszonymi przez kleszcze, są: babeszjoza, boreljoza, anaplazmoza.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeciwko pchłom i kleszczom. Występują one w postaci zakraplaczy spot-on, spryskiwaczy, tabletek czy obroży. Każdy produkt ma swoje wady i zalety, dlatego w Vet Centrum doradzamy jak najlepiej dobrać odpowiednie zabezpieczenie dla psa i kota.

Zachęcamy do wykonywania okresowych badań morfologicznych i biochemicznych krwi oraz moczu. Ogólnie przyjmuje się, że zwierzęta po ukończonym 8 roku życia (początek zaburzenia pracy wieku geriatrycznego) powinny mieć robione przesiewowe badania kontrolne 1 raz w roku, co pozwala „wychwycić” wczesne stadium chorób narządów jak nerki, wątroba, tarczyca. Równie istotna jest profilaktyka chorób serca – niejednokrotnie wykrycie wczesnych stadiów niewydolności krążenia wpływa pozytywnie na zahamowanie tempa jej rozwoju.

Poza stanami nagłymi, zagrażającymi życiu zwierzęcia, kwalifikacja do przeprowadzenia znieczulenia i planowanego zabiegu chirurgicznego, odbywa się na podstawie badania klinicznego oraz zaleconych badań dodatkowych. Wynik badania morfologicznego i biochemicznego krwi daje pogląd na pracę kluczowych narządów w organizmie. W przypadku pacjentów należących do grup ryzyka, równie ważne jest badanie kardiologiczne z aktualnym wynikiem badania echokardiograficznego. W przypadku planowanego zabiegu onkologicznego, istotnym uzupełnieniem stają się badania rtg i usg.
Wynik wszystkich zleconych i wykonanych zwierzęciu badań pozwala określić stopień ryzyka znieczulenia ogólnego według klasyfikacji ASA (American Society of Anesthesiologists) oraz dobrać najlepszą czyli najbezpieczniejszą dla pacjenta metodę jego przeprowadzenia.

 

Go to top