Usługi

Tlenoterapia i ozonoterapia

 
TLENOTERAPIA

 
Jest to metoda terapeutyczna, polegająca na zwiększeniu stężenia tlenu w powietrzu wdechowym, stosowana przede wszystkim jako zabieg ratunkowy dla zwierząt z objawami ostrego niedotlenienia, wynikającego głównie z zaburzeń krążniowo-oddechowych. Niedotlenienie jest szczególnie niebezpieczne dla mózgu, w którym przy niedoborze tlenu bardzo szybko dochodzi do nieodwracalnych zmian, łącznie ze śmiercią komórek nerwowych.

 
Vet Centrum wyposażone jest zarówno w koncentrator tlenu jak i butlę ze stężonym tlenem. Do leczenia tlenem stosujemy zarówno maski, namioty tlenowe a w przypadkach utraty świadomości, wskutek niedotlenienia, wykorzystujemy respirator po uprzedniej intubacji pacjenta.
W przypadku przewlekłych chorób, z postępującą niewydolnością oddechową, stosujemy cykliczną tlenoterapię z wykorzystaniem namiotu tlenowego.

 

OZONOTERAPIA

Ozon jest gazem będącym bardzo silnym utleniaczem – w kontakcie z drobnoustrojami powoduje ich utlenienie i śmierć. Ma więc właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwpasożytnicze. Dodatkowo ozon przyśpiesza gojenie ran, zmniejsza obrzęki i poprawia krążenie.

 
W Vet Centrum, w przypadku przewlekłych, zanieczyszczonych i trudno gojących się ran, wykorzystujemy często leczenie ozonem. W naszej praktyce stosujemy mieszaninę ozonu z powietrzem (w worku umieszczamy chorobowo zmienioną część ciała i napełniamy go ozonem) oraz ozonowane kroplówki i okłady. Terapia ma zastosowanie głównie w przypadku zakażeń opornych na leki.

 
Pojedyncza sesja trwa zwykle 30 min, a jej schemat dobierany jest indywidualnie dla każdego pacjenta.

Go to top